0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Ürünler

Çikolata Dükkanı Tasarımı

TAGS: ÇİKOLATA DÜKKANI TASARIMI, ÇİKOLATACI DEKORASYON, ÇİKOLATACI TASARIM, ÇİKOLATA DÜKKANI DEKORASYON, KAHVE ÇİKOLATA DÜKKANI, MODERN ÇİKOLAYA DÜKKANI

          En modern cafe dekorasyon örnekleri en özgün olan örneklerdir. Güç geçmiyor ki yeni bir cafe yeni bir kahve dükkanı veya yeni bir restoran açılmasın. Her biri kendine has tarzı, her biri kendine has dekorasyonu ile bugün açılıyor kısa zaman sonra kapanıyor. Tabi bir çok yer de uzun süre kalmayı başarıyor biz hızla açılıp kapananlardan bahsediyoruz. Yeni nesil cafe dekorasyon örnekleri ne kadar yaratıcı, ne kadar farklı ve ne kadar özgün yani benzersizse o kadar başarılı oluyor. Pazar kahvaltısı için gittiğiniz herhangi bir cafenin mükemmel bir kahvaltısı olsa dahi eğer o kahvaltı size iyi bir konsept içerisinde sunulmuyor ise, bulunduğunuz yerin dekorasyonu sizi mutlu etmiyor ise cafenin başarılı olma ihtimali çok zayıf. Starbuks gibi dünya devi bir nevi cafenin başarı geçmişine ya da başarı hikayesine baktığımızda, kurucusu bunun tamamen dekorasyon ile ilişkili olduğunu söylüyor. Insanlara diyor, çalışabilecekleri arkadaşları ile vakit geçirip evlerindeymiş gibi kofnorlu ve rahat bir şekilde sohbet edebilecekleri ortamlar yaratmak istedik. Dekoratif olarak oluşturduğumuz şey de bizi başarımıza götürdü.

      Yeni nesil cafe dekorasyonları tahmin edildiğinden çok daha önemlidir. Bu yüzden herhangi bir yer açılmadan önce günlerce süren bir hazırlık, bir dekorasyon yapılır. Dekorasyonu yapmadan önce de trendlere hakim olmak için bir çok örnek incelemek gerekir. Imkanınız varsa mekan mekan gezerek yakından inceleyebilirsiniz. Ancak bu kadar zamanınız ve imkanınız yoksa en güzel internetten örneklerine bakmak. Biz sizin için hem ülkemizin en güzide yerlerinden hem de dünyanın çeşitli yerlerinden örnekleri bir araya getirdik. Galerimzde size ilham vericek çok güzel cafe dekorasyon örnekleri yer alıyor.

      Cafelerin dekorasyonları ne servis yapılacağına bağlı olarak da değişir. Yemek servisi yapan cafelerin daha büyük masaları olması gerekirken sadece kahve ve tatlı servisi yapan bir mekanın masalarının büyük olması gerekmez. Aynı şekilde kahve dükkanlarının koltuklarının, çalışma alanlarının daha konforlu olması gerekir. Işıklandırmaların daha aydınlık olması gerekir. Restoran tarzı cafelerin ışıklandırması daha loştur.

TAGS: Bar tasarımı, bar dekorasyonu, bar design, bar design ideas, pub bar dekorasyon, cafe bar dekorasyon, bar dekorasyon örnekleri, bar tasarım örnekleri, bar dizayn örnekleri, bar iç dizayn, bar konseptleri, bar concept, bar 

TAGS: ETİT MİMARLIK,CAFE DEKORASYONU, CAFE TASARIM, CAFE DİZAYN,CAFE TASARIMI, RESTORAN DEKORASYONU, RESTORAN TASARIMI, RESTAURANT DEKORASYON,RESTAURANT MİMARİ, KAFE DEKORASYONU, RESTAURANT TASARIMI, BAR TASARIMI, BAR DEKORASYONU, BAR DESİGN, NARGİLE CAFE DEKORASYON, ALMANYA CAFE DEKORASYON, AVRUPA CAFE DEKORASYON, DÖNER DÜKKANI DEKORASYON, GRILL, KEBAB, PİZZA, CAFE İNTERİORS, CAFE DECORATİON, CAFE PROJECT, SHİSHA CAFE, CAFE DESİGNER, İÇ MİMAR İSTANBUL, KÖFTECİ DEKORASYONU, IZGARA DEKORASYONU, FAST FOOD DEKORASYON, CAFE KONSEPTLERİ, KEBAPÇI DEKORASYON, KEBAPÇI TASARIMLARI, OCAKBAŞI DEKORASYONLARI, OCAKBAŞI TASARIMLARI, STEAK HOUSE TASARIM, STEAK HOUSE DEKORASYON, BURGER DEKORASYON, BURGER TASARIMLARI, DÖNERCİ DEKORASYON,DÖNERCİ TASARIMLARI, CAFE DEKORASYON FİYATLARI, CAFE DEKORASYONU YAPAN FİRMALAR, ANAHTAR TESLİM CAFE, RESTORAN DEKORASYON FİYATLARI, RESTORAN DEKORASYON YAPAN FİRMALAR, ANAHTAR TESLİM RESTORAN,3D PROJE TASARIMI, CAFE İÇ DEKORASYON

RESTAURANT DEKORASYON FİRMALARI, KONSEPT RESTORANLAR, AHŞAP RESTORAN TASARIMLARI, RESTORAN PROJELERİ, CAFE DEKORASYON, CAFE ÖNÜ DEKORASYONU, PUB DEKORASYON, HORECA, RESTORAN KONSEPT OLUŞTURMA, LOKANTA DEKORASYON MODELLERİ, CAFE RESTAURANT DEKORASYON FİKİRLERİ, RESTORAN TASARIMLARI, AHŞAP RESTAURANT DEKORASYONU, CAFE DEKORASYON ALMANYA, CAFE DEKORASYON FRANSA, CAFE DEKORASYON HOLLANDA, HOLLANDA DA BULUNAN TÜRK, HOLLANDA CAFE DESİGN, ALMANYA İNŞAAT YAPAN TÜRK, ALMANYA DÖNER, ALMANYA KEBAB, GRILL, STEAK HAUSE DESİGN, FRANSA RESTAURANT DESİGN, DÖNERCİ DEKORASYON, GERMAN DONER KEBAB, RESTAURANT İNTERİOR

İstanbul - Silivri de yer alan Panaroma Cafe projemizin tasarımını tamamladık. Toplam Alan: 300 m2

TAGS: CAFE DEKORASYONU, CAFE TASARIMI, CAFE PROJE, İSTANBUL CAFE DEKORASYON, CAFE DİZAYN

ALMANYA / MANHEIM ŞEHRİNDE TASARIM ve UYGULAMASI ETİT MİMARLIK TARAFINDAN YAPILAN ADANA OCAKBAŞI RESTAURANT PROJEMİZ.

 

TAGS: ALMANYA RESTORAN DEKORASYON, ALMANYA RESTORAN TASARIM, ALMANYA DA CAFE AÇMAK, ALMANYA DA PASTANE AÇMAK, ALMANYA DA CAFE AÇMAK, AVRUPA CAFE DEKORASYON, ALMANYA RESTORAN DEKORASYON

CİTY STEAKHOUSE - VİYANA / AVUSTURYA PROJEMİZ. TOPLAM: 240 M2

#Avusturya, #viyana, #steakhouse, #steakhouseproject, #steakhousedesign, #steakhousetasarımları

TAGS: Bar tasarımı, bar dekorasyonu, bar design, bar design ideas, pub bar dekorasyon, cafe bar dekorasyon, bar dekorasyon örnekleri, bar tasarım örnekleri, bar dizayn örnekleri, bar iç dizayn, bar konseptleri, bar concept, bar 

RESTORAN KİRALAMA SÖZLEŞMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Çoğu restoran sahibinin iş başlangıcında çok fazla ​​parası yoktur ve bu yüzden restoran mülklerini kiralama eğilimindedirler. Bir restoranı kiralamak çeşitli faydalar vardır. Büyük bir kredi ödemesiveya vergiler veya bakım hizmeti konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Çünkü bunlar mülk sahibine aittir. Ancak, herhangi bir kira sözleşmesi imzalamadan önce, uzun vadeli veya kısa vadeli, dersinize iyi çalışmalısınız. Mülk sahibinin dükkanın neden boş olduğunu sorun mesala yada mekanın daha önce bir restoran için çalışıp çalışmadığını öğrenin.

Eski bir ofis veya perakende satış mağazası, lisanslı bir restoran tesisinin gerekli şartlarına sahip olmayabilir.

Bir restoran alanı kiralanmadan önce 

Eğer bir mekana kapsamlı bir tadilat yapmayı planlıyorsanız, öncelikle mekanın teftişten geçip geçmeyeceğini öğrenin. Tam olarak ne yapılması gerektiğini size söyleyebilmek için itfaiyeye, sağlık müfettişine ve mimara sorun.

Yeni bir restoran için bir alanın yenilenmesiyle ilgili olası sorunlar şunlardır:

  • Umumi wc’lerin olmaması: Restoran tualetleri, koltuk başına belirli bir miktar lavabo gerektirir ve hepsi restoranla uyumlu olmalıdır.
  • Dış havalandırmanın olmaması:  Restoran mutfakları çok fazla duman,yağ ve koku üretir. Bu nedenle, sadece mutfağı dumandan uzak tutmak için değil, sağlıklı bir çalışma ortamı için de havalandırma gereklidir . Açık havalandırmanın bulunması eski binalarda sorun olabilir.
  • Çöp alma yok:  Restoranlar çok fazla çöp üretir . Yakınlarda çöplük yeri var mı? Veya diğer yerel işletmelerle paylaşabilir misiniz ?

Bulunduğunuz yer, denetimlerin ilk aşamasını geçerse, yapılacak onarımların maliyetlerini karşılayıp karşılamayacağını mülk sahibinizle görüşün. Eğerki mevcut mekan boşsa, mülk sahibine, kiralamanın sonunda yanınızda götüremeyeceğiniz tadilat ve onarımlar için ödeme yapmanız gerekmediğini nazikçe hatırlatabilirsiniz. Örneğin, sıhhi tesisat veya ısıtma kanallarını yaptırmanız gerekiyorsa,bunlar bina ile kalacaklar.

Eğer ki ev sahibi bunu reddederse, o zaman başka bir restoran dükkanına bakmanızı tavsiye ederiz.

Ev Sahibi ve Diğer Kiracılar

Binadaki diğer kiracılara, hem bina konumu hem de mülk sahibi ile deneyimlerini sorun . Ev sahibi ile çalışmanın kolay olup olmadığını ve sorunları hızlı bir şekilde ele alıp almadığını sorun. Ayrıca, binanın artıları ve eksileri sorabilir ve onlardan binaya yeni bir restoran açma hakkındaki düşüncelerini de sorabilirsiniz. Elbette, aralarında rakipleriniz veya bir restoranın kalabalığını ve kokusunu çekmek istemeyen bireyler olabilir. Bu danışma sadece fikir alma amaçlı olmalıdır, onların düşünceleri her zaman gerçeği yansıtmayabilir.

Restoran Kira Sözleşmesi Ön Aşamasında

Kiralamak istediğiniz restoran alanının yerine bağlı olarak, aylık kira ödemenizin yanı sıra kira sözleşmeniz için de birçok yaptırım içeren madde olabilir. Eğer konum, yoğun işleyen bir cadde üzeri ise, bu sizi yorucu ve ev sahibi açısından kazançla dolu bir sözleşme olabilir.

Bir mekan birkaç ay süreyle boş kalmışsa, muhtemelen aylık kira bedelini düşürebilir veya ilk birkaç ayını (başlangıç ​​aşamasını) ücretsiz olarak kiralayabilirsiniz. Unutmayın, ev sahibi her zaman dükkanının kirada kalmasını ister. Binasından gelir elde etmenin tek yolu budur. Binada iş yapmak diğer işletmeleri çekecek ve mülkünün değerini artıracaktır. Yani seni o binaya kazandırmak onun için bir değerdir.

Kira Sözleşmesi şunları kesinlikle eklemelisiniz.

  • Restoran faliyete geçene kadar kira ödenmeyeceğini veya ortak karşılanacağını.
  • Kira kontratının ilk yılı çok düşük veya ortalama düzeyde bir kira ödeyebileceğinizi ve daha sonra her yıl kademeli olarak artırılması gerektiğini.
  •  Sıhhi tesisatta veya ısıtmayla ilgili önemli onarımlar yaparsanız, normal kiranızdan düşülmesş gerektiğini.

Restoran Kira Sözleşmesi

Kendinizi uzun bir süreliğine kilitlemeyin, en azından işte olduğunuz ilk yıl. Restoranınız başarısız olursa (düşünmek zor, ama düşünülmesi gereken bir zorunluluk), ödeyemediğiniz dört yıl daha kiraya hapsolmak istemezsiniz. Kira sözleşmesi yasal bağlayıcı bir belgedir ve ev sahibi, kira bedelinin geri kalanını veya en azından dükkanına yeni kiracı bulana kadar ki süreçte elde edemediği kira geliri için size dava açma hakkına sahiptir. Kiralamak istediğiniz alan sadece uzun vadeli bir kiralamayla (bir yıldan fazla) mevcutsa, riske değip değmeyeceği konusunda uzun uzun düşünmelisiniz.

Bir işyeri sahibi, bir yıllık kiralamayla başlama konusunda istekli olmalıdır. Ev sahibi müzakere etmeyi reddederse, başka bir kiralama alanı bakmanızın sizin için daha az risk içereceğini belirtmeliyiz. Ancak uzun uzadıya düşündükten sonra o dükkan sizin için iyi olacağına inanıyorsanız, riske girebilirsiniz. Tabi olumsuz sonuçlarıda öz önüne alarak…

Yeni bir restoran için kiralama alanı , işletme sahiplerine ipotek ve bina masraflarından daha düşük başlangıç ​​maliyetleri dahil olmak üzere birçok avantaj sunar. Ancak, sadece o alanın sahibi olmamanız, herhangi bir kira sözleşmesinin şartlarını kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın, bir restoran alanı kiralarken kira sözleşmesi yasal ve bağlayıcı bir belgedir. Kira bedeline, kira süresinin uzunluğuna ve kimin yaptırımımın fazla olduğuna dikkat etmelisiniz.

 

Cafe İç Mimari Restoran İç Mimari

TAGS: Restoran Açarken Nelere Dikkat Edilmeli, Restoran açmak, Restoran Kira Sözleşmesi

 

İstanbul - Silivri de yer alan Panaroma Restaurant projemizin tasarımını tamamladık. Toplam Alan: 350 m2

TAGS: RESTORAN DEKORASYONU, RESTORAN TASARIMI, RESTORAN PROJE, İSTANBUL RESTORAN DEKORASYON, RESTORAN DİZAYN

Restoran - Cafe Dekorasyon Maliyeti

Genelde tasarıma başlamadan evvel biz İç Mimarlara sorulan soruların başındaki ilk soru bütçedir. Aslında bütçe projeden projeye çok değişiklik göstermektedir fakat başlıca etkileyen faktör restoranın tarzı ve hedef kitledir.

Restoranların uygulama metrekare maliyeti 700$ ile 3000$ arası değişir. Çok özel tasarım gerektiren lüks restoranların maliyeti bundan çok daha fazla çıkabilir. Mimari tasarım ve uygulama hizmeti bedeli ise, genelde tüm bu inşaat maliyetinin %15-20’si oranında hesaplanır.  

 

Yaptığınız restorann tipi bu bütçeyi çok fazla etkiler, açıklamak gerekirse; fast food mekanında kullanacağınız ürünlerin malzemesi, lüks bir restoranda kullanacağınız malzemelerden çok daha ekonomik olacaktır. Standart bir cafenin dekorasyon metrekare maliyetinin 1000$ olduğu varsayılırken, ortalama bir kebap restoranının bütçesi 2000$’dır. 

 

Ayrıca tek bir restoran yerine, bir restoran zinciri yaratmayı planlıyorsanız bu bütçeyi çok daha fazla olarak hesaplamanız gerekmektedir. Standart bir Starbucks metrekare maliyeti $850 civarındayken, bu zincirin oluşumu için tasarıma, markalaşmaya, planlamaya, pazarlamaya, satın almaya varıncaya kadar milyonlar harcanmıştır. Yani $500,000 bütçe ile yeni bir Starbucks yaratabilmeyi düşünmek malesef gerçekçi değildir. 

 

Restoran açarken bütçeyi asıl etkileyen ana giderler, zannettiğiniz gibi gözle görünenler değildir, asıl giderler; havalandırma, iklimlendirme, elektrik, akustik, mutfak ve altyapıdır. Daha sonra verilen kararlara pişman olup ikinci kere maliyete girmemek için ihtiyaç çok iyi analiz edilip, doğru ürünler ve malzemeler kullanılmalıdır. Bu da özellikle restoran konusunda tecrübeli ekiplerle çalışmanızı gerektirir.