0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Restoran - Cafe Dekorasyon Maliyeti

Restoran - Cafe Dekorasyon Maliyeti

Genelde tasarıma başlamadan evvel biz İç Mimarlara sorulan soruların başındaki ilk soru bütçedir. Aslında bütçe projeden projeye çok değişiklik göstermektedir fakat başlıca etkileyen faktör restoranın tarzı ve hedef kitledir.

Restoranların uygulama metrekare maliyeti 700$ ile 3000$ arası değişir. Çok özel tasarım gerektiren lüks restoranların maliyeti bundan çok daha fazla çıkabilir. Mimari tasarım ve uygulama hizmeti bedeli ise, genelde tüm bu inşaat maliyetinin %15-20’si oranında hesaplanır.  

 

Yaptığınız restorann tipi bu bütçeyi çok fazla etkiler, açıklamak gerekirse; fast food mekanında kullanacağınız ürünlerin malzemesi, lüks bir restoranda kullanacağınız malzemelerden çok daha ekonomik olacaktır. Standart bir cafenin dekorasyon metrekare maliyetinin 1000$ olduğu varsayılırken, ortalama bir kebap restoranının bütçesi 2000$’dır. 

 

Ayrıca tek bir restoran yerine, bir restoran zinciri yaratmayı planlıyorsanız bu bütçeyi çok daha fazla olarak hesaplamanız gerekmektedir. Standart bir Starbucks metrekare maliyeti $850 civarındayken, bu zincirin oluşumu için tasarıma, markalaşmaya, planlamaya, pazarlamaya, satın almaya varıncaya kadar milyonlar harcanmıştır. Yani $500,000 bütçe ile yeni bir Starbucks yaratabilmeyi düşünmek malesef gerçekçi değildir. 

 

Restoran açarken bütçeyi asıl etkileyen ana giderler, zannettiğiniz gibi gözle görünenler değildir, asıl giderler; havalandırma, iklimlendirme, elektrik, akustik, mutfak ve altyapıdır. Daha sonra verilen kararlara pişman olup ikinci kere maliyete girmemek için ihtiyaç çok iyi analiz edilip, doğru ürünler ve malzemeler kullanılmalıdır. Bu da özellikle restoran konusunda tecrübeli ekiplerle çalışmanızı gerektirir.

10/1/2019
4754 kez görüntülendi
Ürün Kodu: Restoran - Cafe Dekorasyon Maliyeti