0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Kebabpçı Dükkanı Açmak

Ülkemizde her gencin, aklından şu iş fikri bir kez olsun mutlaka geçmiştir: Kebapçı dükkanı açmak… Üstelik Türklerin geleneksel tadı olan kebap için bir dükkan açmak fikri, yalnızca ülkemizdeki gençlerin aklında değil, bütün dünyadaki gençlerin aklında… Kebapçı dükkanı açmak, bütün dünyada yapılabilecek bir iş olduğu için bile çok önemli… Durum böyle olunca açacağınız dükkan ile başarılı olmanız için ekstra gayret göstermeniz gerekiyor. Kebapçı dükkanı açmaya dair en detaylı bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

 

Kebapçı Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Bu sorunun aslında birçok cevabı var. Ülkemizde en çok kazandıran iş kolu da kebapçı dükkanı açmaktan geçiyor, en çok kaybettiren iş kolu da… Eğer çok büyük bir sermayeniz varsa ve bir zincir kuracaksanız, elbette ki kaybetme lüksünüz olmayacaktır. Fakat ülkemizde kebapçı dükkanı açmak isteyen birçok kişi, ufak sermayelerle bu işi yürütmenin hayalini kuruyor. Peki ufak sermayeler ile açılan kebapçı dükkanı, bize ne kadar kar bırakacak? Burada en önemli kıstas dükkanı nereye açtığınız. Eğer bir okul yolu üzerindeyseniz ve etrafınızda karın doyurmak için başka dükkanlar bulunmuyorsa, öğrencilerin istilasına uğrayabilirsiniz! Bu bile başlı başına iyi ve karlı bir dükkan olmanızı sağlar. Tabii ki fiyatlarınızı da makul seviyede tutarsanız… Ancak ben öğrenci işi bir yer açmayı düşünmüyorum, zincir açmayacağım fakat bir derece daha profesyonel bir iş yapmayı düşünüyorum diyorsanız, yine iyi bir kar elde etmek için dükkanınıza ona göre bir yer seçmelisiniz. Esnaflar ve çalışanlar için ciddi bir yemek alternatifi olabileceğiniz konumları tercih etmeniz hayati önem taşıyor.

Kebapçı Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Gerekli prosedürler açacağınız dükkana göre değişiklik gösterecek. Kendi restoranınızı açmak ve tamamen kendiniz hizmet vermek istiyorsanız, dükkan açmak için gerekli belgeleri, gerekli kurumlara teslim etmeniz yeterli olacaktır. Franchising denilen, bayilik modülü ile çalışmak isterseniz, her bayinin şartları değişmektedir. “Tatlıses Kebap” gibi önde gelen markaların internet sitelerinden, gerekli olan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu modül, diğer modüle göre daha az sermaye gerektiren bir iştir. Bayilik alarak, reklam ve tanıtım gibi birçok yükten de kurtulmuş olursunuz çünkü bayiliğini aldığınız kurumsal yapı, bu tür şeyleri düşünür ve uygular. Ufak bütçenize rağmen sürekli televizyonlarda, gazetelerde reklamınız dönüyor olur.

Kebapçı Dükkanı Açarken Dikkat Edilecekler Ve Püf Noktaları?

Bunlar aslında diğer dükkan açmak fikirlerine göre çok da değişiklik göstermeyen şeyler… Genel olarak insanlara kebap denince akla gelen lezzeti, başarılı bir şekilde ulaştırmanız gerekiyor. Yapmanız gereken aslında bu kadar basit. Ancak masraftan kaçmak isteyen kişilerin yaptıkları bazı uygulamalar, çok başarılı olabilecek, markalaşabilecek dükkanların kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle ağız tadı gibi birçok insanın dikkatli olacağı bir konuda, her türlü ayrıntıyı düşünmeli ve müşterilerinize en kapsamlı hizmeti sunmalısınız. En ufak bir eksiklik, müşterileriniz tarafından hemen anlaşılacaktır ve olumsuz puan almanıza neden olacaktır. Bu yüzden kebap yapımında hiçbir malzemeden kaçınmamalısınız ve kebabı en doyurucu haliyle müşterilerinize güzel bir şekilde ikram etmelisiniz. Şimdiden yeni işinizde kolaylıklar dileriz.

Kebapçılık yapmak için gerekli sermaye ve elemanlar

Kebapçı açmak için en aşağı 15 bin doları dükkanın içine ayırmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Zira dışarıdan görünenlere ek olarak bu tarz dükkanlarda özel fırınlar, ocaklar, döner asma yerleri, dolaplar, bulaşık makineleri bulunur. Bunların her biri de evinizde bulunanların en az 3 katı büyüklükte ve güçtedir. Ayrıca mekan içi mobilyaydı, dekorasyon du derken bu rakam bankolaşmaktadır.

Yine bu tarz işletmelere gelen doğalgaz, elektrik ve su faturalarının küçümsenmeyecek boyutlarda olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Kebapçı Dükkanı Açmanın Avantajları Nelerdir? 

  • Eğer yüz kişilik viran bir yerde bu dükkanı açmamışsanız, müşteri kaygısı çok zor çekeceksiniz demektir. Söz konusu kebapsa gerisi teferruattır sözünü sıklıkla duyabileceğiniz bir arenadır kebapçılık sektörü. Bununla birlikte Almanya’da Türklerin anlatıldığı bir filmde bile adını ”Kebap connection’ koyduracak kadar bizim insanımızın içinde yer etmiştir. Amerika’ya ya da herhangi bir batı ülkesine gittiğinizde Türk ya da kebap sözcüklerini kullandığınızda karşılık olarak yine Türk ya da kebap sözcüklerini duyarsınız. O kadar özleşmiş durumdadır yani Türk kimliği ile kebap sözcüğü. Bu bağlamda yurt dışında açacağınız bir kebapçı dükkanı ile sadece yerli insanımıza değil turistlere de çokça hizmet vereceksiniz demektir. Zira özellikle İstanbul’a gelen turistler kebabın methini de çok duyduklarından bu lezzeti denemek isterler. Deneyenlerin büyük çoğunluğu da bu lezzete aşık olup müdavimi olur. Kısacası hem Türk hem yabancı anlamında birçok müşteriniz olacak. Ve siz onları lezzet olarak tatmin ettikçe, onlar daha fazla sayıda dükkanıza geri dönecek.

 

  • Kebapçı dükkanı açmanın en görünmeyen ve aslında kendisini en çok hissettiren bir diğer olumlu tarafı ise birçok insanla iletişim halinde olup birçok insanla dost olacağınızdır. Kebap masalarında başlayan ve gelişen dostlukların bir başka tadı olur. Bu da sadece Türkiye gibi son derece özlerine bağlı bir ülkede hem damak tadı hem de birleştirme noktası olarak kebabın kendisini bir kere daha ön plana çıkarır.

 

Kebapçı Dükkanı Açmanın Dezavantajlı Ya Da Riskli Yönleri 

  • Aslında bu sektörde söz konusu dezavantajlar ya da riskli yönler, siz işini layığıyla yaptığınız sürece minimum düzeyde seyredecektir. Sonuç olarak bir mutfak ve gıda işi yapıyor olacaksınız. Bu nedenle özellikle mutfak kısmında ve sunum bölümünde son derece dikkatli ve titiz davranmanız lazım gelmektedir. Yemeğin içinden çıkacak bir kıl; yanlış alınan bir sipariş; bunlar müşteri ilişkilerini zedeleyen can alıcı noktalardır. Sadece siz değil dükkanınızda çalıştırdığınız aşçı ve personeller de aynı özeni göstermeli ve sıfır hasarla gün kapatılmalıdır.

 

  • Bununla birlikte et alacağınız ana merkezi çok dikkatli seçmeli ve karar kıldığınız takdirde hep aynı yerden et almalısınız. Piyasada, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de sağlıksız etler mevcuttur. Bu etlerin pişirilme ve sunulma aşamasında değil de yenilme aşamasında son derece adi ve kalitesiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kendinizin denemediği etleri ve mezeleri insanlara sunmadığınız takdirde, dükkanınız son derece göz alıcı bir yer olmaya devam edecektir. 

 

Kebapçılığın Geleceği Var mı? 

  • Bazı tatlardan sıkılır insanlar. Tıpkı giysilerin, kitapların ve filmlerin olduğu gibi belli başlı gıda malzemelerinin ve ürünlerinin de modası geçebilir. Ancak kebap öyle değildir. Her yıl ülkemizde et tüketimi oranında büyük bir artış gözlenmektedir. Kebap ve kebapçı dükkanları da bu yükselişin getirdiği zenginlikten payını almaktadır.
10/9/2019
4075 kez görüntülendi
Ürün Kodu: Kebabpçı Dükkanı Açmak