0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Ürünler »

Restoran - Cafe Dekorasyon Maliyeti

Genelde tasarıma başlamadan evvel biz İç Mimarlara sorulan soruların başındaki ilk soru bütçedir. Aslında bütçe projeden projeye çok değişiklik göstermektedir fakat başlıca etkileyen faktör restoranın tarzı ve hedef kitledir.

Restoranların uygulama metrekare maliyeti 700$ ile 3000$ arası değişir. Çok özel tasarım gerektiren lüks restoranların maliyeti bundan çok daha fazla çıkabilir. Mimari tasarım ve uygulama hizmeti bedeli ise, genelde tüm bu inşaat maliyetinin %15-20’si oranında hesaplanır.  

 

Yaptığınız restorann tipi bu bütçeyi çok fazla etkiler, açıklamak gerekirse; fast food mekanında kullanacağınız ürünlerin malzemesi, lüks bir restoranda kullanacağınız malzemelerden çok daha ekonomik olacaktır. Standart bir cafenin dekorasyon metrekare maliyetinin 1000$ olduğu varsayılırken, ortalama bir kebap restoranının bütçesi 2000$’dır. 

 

Ayrıca tek bir restoran yerine, bir restoran zinciri yaratmayı planlıyorsanız bu bütçeyi çok daha fazla olarak hesaplamanız gerekmektedir. Standart bir Starbucks metrekare maliyeti $850 civarındayken, bu zincirin oluşumu için tasarıma, markalaşmaya, planlamaya, pazarlamaya, satın almaya varıncaya kadar milyonlar harcanmıştır. Yani $500,000 bütçe ile yeni bir Starbucks yaratabilmeyi düşünmek malesef gerçekçi değildir. 

 

Restoran açarken bütçeyi asıl etkileyen ana giderler, zannettiğiniz gibi gözle görünenler değildir, asıl giderler; havalandırma, iklimlendirme, elektrik, akustik, mutfak ve altyapıdır. Daha sonra verilen kararlara pişman olup ikinci kere maliyete girmemek için ihtiyaç çok iyi analiz edilip, doğru ürünler ve malzemeler kullanılmalıdır. Bu da özellikle restoran konusunda tecrübeli ekiplerle çalışmanızı gerektirir.

Doğru Lokasyon Seçimi

Yemek servisi işletmenize ne kadar para harcamanız gerktiğine göre ve işletme türünüze göre harcayacağınız tutar 70.000 TL ile 1 milyon TL arasında değişiklik gösterebilir.

Yemek sektöründeki tüm kuruluşlar perakende satışa uygun bir mekan seçmek zorunda değil, ama yaya trafiğine bağlı olan işletmelerin mekana karar verirken dikkat etmesi gereken bazı faktörler var:

  • Öngörülen satış hacmi.Mekanın satış hacminize katkısı ne kadar olacak?
  • Potansiyel müşteriye ulaşılabilirlik. Müşterilenizin size ne derece kolay ulaşabileceğini göz önünde bulundurun. Eğer yaya trafiğine bel bağladıysanız, civardaki işletmelerin de size yaya trafiği oluşturup oluşturamayacağına bakın.
  • İşletmenizin kira giderini karşılayabilme kapasitesi.Eğer ilk yılki faaliyetiniz için satışa dayalı bir gelir planlamanız varsa, aşağı yukarı ne kadar gelir elde edebileceğinizi bilirsiniz ve bu bilgiyi kullanarak karşılayabileceğiniz kiranın tutarına karar verebilirsiniz.
  • Kısıtlayıcı yasalar.Nadir olarak, kamyonların yük boşaltmasına ya da yüklemesine günün yalnızca belli saatlerinde izin verilen yerler gibi kısıtlayıcı yasalarla karşılaşabilirsiniz.
  • Trafik yoğunluğu.Yemek trafiğini dikkatle inceleyerek bir yerdeki yaya trafiğini az çok kestirebilmek mümkün. Bu incelemede özellikle iki faktör önemlidir: iş saatleri boyunca toplam yaya trafiği ve yüzdesi yemek servisi işletmenizin iş yoğunluğunda ağır basar.
  • Müşteri araçları için park imkanı.Alanda müşteriler açısından erişimi kolay, yeterli ve uygun park imkanı bulunmalı.
  • Diğer işletmelere yakınlık.Civardaki işletmeler sizin işyerinizin yoğunluğunu etkileyebilir, onların varlığı sizin lehinize de işleyebilir aleyhinize de.
  • İşyerinin geçmişi. Son kararı vermeden önce iş yerinin geçmişini öğrenin ve göz önünde bulundurun. Sizden önceki kiracı kimdi, ve oradan niye taşınmış?
  • Kiralama koşulları.Kira sözleşmesinin her maddesini iyice anlayın, çünkü mükemmel bir işyerine ait kiralama şartlarının kabul edilemez olması da mümkündür.
  • Gelecek planlama.Planlama dairesine danışarak, kentsel dönüşüm veya yol inşaatı gibi gelecekte işinizi kötü etkileyebilecek herhangi bir plan bulunup bulunmadığını öğrenin.

 

Düzenleme: Düzenleme ve tasarım, restoranınızın başarısını belirlemede ana etkenlerdir. Yemek salonunun, mutfak alanının, depolama ve ofis alanlarının boyutu ve düzenlemesini hesaba katmalısınız. Genellikle restoranlar toplam alanın yüzde 45 ile 65’ini yemek salonuna ayırırken, yaklaşık olarak yüzde 35’ini mutfak ile hazırlık alanına ve geri kalanını ise depolama ile ofise ayırır.

Yemek salonu.Paranın büyük bölümünü kazandıracak olan alan burasıdır, o yüzden yemek salonunu tasarlarken ucuza kaçmaya çalışmayın. Civardaki restoranları gezerek dekorasyonlarına bir göz atın. Yemek yiyenleri izleyin; dekorasyon onları olumlu şekilde etkiliyor mu? Ortam rahat mı, ya da insanlar yemek yerken oturdukları yeri değiştiriyorlar mı? İşe yarayan olumlu şeyleri ve aksayan detayları not alın.

Yemek salonunun büyük bölümü sizin konseptinize bağlıdır. Bir araştırmanın verdiği bilgiye göre oturmak üzere gelen müşterilerin yüzde 40-50’si çiftler halinde, yüzde 30’u tek başına veya üç kişilik gruplar halinde ve yüzde 20’si de dört ve daha kalabalık gruplar halinde restorana geliyor.

Farklı müşteri gruplarını sorunsuzca yerleştirmek için iki kişilik masaları birleştirerek yeterli alan sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem küçük hem de büyük müşteri gruplarını yerleştirebilme esnekliğine sahip olursunuz. Duvar kenarlarına dört ve altışar kişilik oturma bölümleri koyun.

Üretim alanı.Restoranların üretim alanları çoğu zaman verimsiz bir biçimde tasarlanır – bunun sonucu ise oldukça düzensiz ve yetersiz bir mutfak ile vasat servis olur.

Üretim alanındaki her bir unsuru belirlerken menünüzü aklınızda bulundurun. Depolama, mal kabul, yemek hazırlığı, pişirme, fırınlama, bulaşık yıkama, koridor, çöp deposu, personel alanı ve günlük yönetim işlerini yürütmek için küçük bir ofise yetecek alan bırakmalısınız.

Fransa / Lyon şehrinde tasarım ve uygulama sürecini tamamladığımız Reyna Restaurant projemiz.

TANIŞMA ;

Referans yada internet sitemiz üzerinden bizlere ulaşan müşterilerimize. Birinci aşamada detaylı bilgi talep ediyoruz. ikinci aşamada ise ilgili yeri görmek adına randevulaşıp çalışma yapılacak mekanda  gerekli görüşleri dinliyor ve notlarımızı alıyoruz.

 

KONSEPT PROJE ;

Konsept Çalışmalarına başladık bile !  Yaklaşık 10 günlük bir iş programına dahil olduğunuz bu süreçte proje sizlere en ince ayrıntısına kadar modellenip kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde  sunuluyor. Talepleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda varsa değişiklikler hızlıca yapılıp projenin nihai haline gelmiş oluyoruz.

 

PROJEYi FİYATLANDIRMA ;

Çok açık belirtelim.  Proje olmadan  yaklaşık da olsa fiyat verilemez ! Malesef sektörümüzde müşterilerimizin yapmış olduğu en büyük hata iş başlangıcında maliyet sormasıdır.  Size verilen fiyatlar bazen az bazen yeterli olabilir fakat emin olun işe başlandıktan sonra size verilen fiyatlar ile  iş bittikten sonraki durum çok ciddi artışlara sebep olacak ve kağıt üzerinde ciddi masraflar yapmış olacak, zarara uğramış olacaksınız.

Biz diyoruz ki ; Önce proje sonra fiyatlama. Bu konu siz değerli müşterilerimizin bizimle çalışsın yada çalışmasın en önemli önceliği olmalıdır.

 

UYGULAMA ;

Proje netleşti, iş taahütleri belirtildi ve şimdi Uygulama ! Kendi bünyemizde mobilya imalatı ile sektörde bir çok firmadan önde olduğumuz bu süreçte amacımız en iyiyi en kısa sürede ” Anahtar Teslim ” olarak size sunmak olacaktır.

Restaurant Tasarımları 3D Render

Restaurant tasarımları  (Restoran Tasarımı )mekanın kalitesi ve müşteri çekebilme açısından oldukça önemli bir faktördür .Biz size proje üzerinden restaurant tasarımı yaparak uygulamasını yapmadan restaurantınızın bittiğinde nasıl bir hale geleceğini görme imkanı sunuyor ve bu sayede en doğru tasarımı belirleyerek uygulamaya geçmeniz için zemin hazırlıyoruz.

 

ETİT MİMARLIK,CAFE DEKOR,CAFE DEKORASYON,CAFE DEKORASYONLARI,CAFE DEKORLARI,CAFE DİZAYN,CAFE DIŞ DEKORASYON,CAFE İÇ DEKORASYON,CAFE İÇ DEKORASYON FİYATLARI,CAFE İÇ MEKAN TASARIMLARI,CAFE TASARIM,CAFE TASARIMLARI,İÇ DEKORASYON,İSTANBUL İÇ MİMAR, RESTORAN DEKORASYONLARI,RESTAURANT TASARIM