0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Ürünler »

RESTAURANT DEKORASYON FİRMALARI, KONSEPT RESTORANLAR, AHŞAP RESTORAN TASARIMLARI, RESTORAN PROJELERİ, CAFE DEKORASYON, CAFE ÖNÜ DEKORASYONU, PUB DEKORASYON, HORECA, RESTORAN KONSEPT OLUŞTURMA, LOKANTA DEKORASYON MODELLERİ, CAFE RESTAURANT DEKORASYON FİKİRLERİ, RESTORAN TASARIMLARI, AHŞAP RESTAURANT DEKORASYONU, CAFE DEKORASYON ALMANYA, CAFE DEKORASYON FRANSA, CAFE DEKORASYON HOLLANDA, HOLLANDA DA BULUNAN TÜRK, HOLLANDA CAFE DESİGN, ALMANYA İNŞAAT YAPAN TÜRK, ALMANYA DÖNER, ALMANYA KEBAB, GRILL, STEAK HAUSE DESİGN, FRANSA RESTAURANT DESİGN, DÖNERCİ DEKORASYON, GERMAN DONER KEBAB, RESTAURANT İNTERİOR

TAGS: CAFE DEKORASYON ÖRNEKLERİ, YENİ NESİL CAFE, CAFE DEKORASYON MALİYETLERİ, CAFE TAVAN DEKORASYON, CAFE DIŞ CEPHE TASARIM, CAFE DEKORASYON MALİYETİ, CAFE DİZAYN DEKORASYON, CAFE TASARIMLARI FİYATLARI, CAFE DİZAYN MİMAR, CAFE İÇ TASARIM, ANAHTAR TESLİM CAFE DEKORASYON

KÖFTECİ DÜKKANI AÇMAK

Kebapçıdan pideciye, köfteciden hamburgerciye ünlü fast food markaları  son yıllarda şube açma yarışına girdi. Yoğun rekabet, bazı markalarda franchise maliyetini oldukça azalttı. Uluslararası fast food zincirleri 1980’li yıllarda Türkiye de çalışmaya başladıklarında karşılarında hemen hemen hiç rakip yoktu. Bu yüzden  hızla büyüyerek tüm şehirlere yayıldılar.Bu firmalar şimdi Anadolu’da büyüme planları yaparken, yerel markalarımız da büyük şehirlere yöneldi. Üstelik kısa bir sürede çok başarılı bir büyüme performansı ortaya koydular. Artık Türkiye’nin her köşesinde yiyecek içecek firmaları için yüksek potansiyel bulunmakta. Çünkü insanların yaşam tarzları ve tüketim alışkanlıkları hızla değişimekte.Türkiye’nin genç nüfusu ve gelişen ekonomisi de bu sektörün büyümesi için ideal şartlar sunuyor. Alışveriş merkezlerinin (AVM) hızla yaygınlaşması da başta fast food olmak üzere yiyecek içecek sektörünün büyümesine ciddi bir katkı sağlıyor. 

Köfteci Dükkanı açmak, kulağa çok kolay gelen bir girişimcilik. Ancak iyi yapıldığı zaman kazancı yüksek bir sektör.

Bu sektör öyle bir sektör ki , küçük çaplı yatırımlardan profesyonel zincir köfteci dükkanlarına kadar birçok girişimci faaliyet gösteriyor.

Köftecilik ,ülkemizde de yaygın olarak tercih edilen bir girişimciliktir.Dükkan açma maliyetleri düşük,başlangıç için büyük dükkan gerektirmeyen dolayısı ile kira maliyetleri düşük,az eleman istihdam edilen,restoranlara kıyasla dar bir menü ile hizmet veren,açılması,işletilmesi nispeten kolay ve avantajlı işletmelerdir.

Rekabetin çok yoğun olduğu bu sektörde iyi lokasyon, hijyen,temiz, ve lezzetli ürün ile birlikte iyi bir hizmet kalitesi sunan işletmeler hala iyi paralar kazanabilirler.

Çünkü gelir düzeyimiz ve genç  nüfusumuz artmakta, kadınlar iş gücüne daha fazla katılmakta ve evde yemek hazırlamak için ayrılan zaman gün geçtikçe azalmaktadır.

Son yıllarda Köftecilik sektöründe ciddi bir şubeleşme atağı başladı. Gıda sektörünün kazandığı hızlı büyüme ivmesi Köftecilere de yaradı.  Bu da Köftecilerin zincir sayısının artmasını sağlıyor. Bu alana girmek isteyen yatırımcılar, sıfırdan üretime başlamak yerine bir markanın çatısı altında girişim yapmak istediklerinde ödeyecekleri franchise yatırım bedeli  30.000-100.000 dolar aralığında ve franchise bedeli olarakta ciro üzerinden  net %4-5 ana firmaya ödeme yapılıyor.

Eğer sektör hakkında hiç bilginiz yok ama bu işi yapmak için iyi bir motivasyonunuz varsa iyi bir bayilik almak avantajlı olabilir, ancak ilk yatırım maliyetiniz  oldukça yüksek olur.

Kendi kanatları ile uçmak isteyen girişimciler benzer dükkanları iyi bir danışmanlık ve doğru seçilmiş bir partner koordinasyonunda küçük bir Köfteci için dekorasyon dahil 25.000 TL ile 50.000 TL arasında bu işe başlayabilirler.Mutfak ve serviste belirli sayıda makine ve ekipman kullanılmakta ve bunlar için harcanacak miktar hemen hemen standarttır,tutulacak mekan büyüdükçe dekorasyon masrafının artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Franchise alındığında ,ana firma tüm üretimi yapıp işletmelerin köfteci ustası ve eleman yüklerini azaltarak  işlerini daha da kolaylaşmasını sağlamaktadır. Franchise alan işletmelerde,

*Daha ufak dükkanlarda çalışabilirler, imalat için ayrı bir yere gerek yoktur,ancak dükkan sizin, fakat insiyatif ana firmanındır,kendi dükkanınızda kendinize has bir ürün ve sistem oluşturamazsınız !!!

*Köfteci ve tatlıcı ustası maliyetiniz azalır, ancak bunun için satıştan net %5 ana firmaya kar payı verirsiniz !!!

*Üretimde Hijyen ve kalite problemleri olmaz ana firmadan her zaman standart ürünleri alırsınız ,ancak müşterinize farklı bir seçenek sunamazsınız!!!!

 

KOFTECININ YERİ:

Daha az kira ödemek için uygun olmayan bir yerde dükkan kiralamak fikrinden uzak durun. Oysa çok nettir ki daha ucuz yerde açılmış bir mekanı tanıtmak onu görünür kılmak için yapılan masraflar belki kazandığınızı düşündüğünüz kira farkından daha fazladır, üstelik karşılaştırıldığında iyi lokasyondaki işletmenin hasılatına diğeri asla ulaşamaz. Açtığınız mekanın çok farklı olduğu ve insanların sizde yemek için, sizi arayıp bulacağı düşüncesini kafanızdan silin. 

Restoranı açacağınız yeri bulmak öncelikli hedeflerinizden biri olmalıdır. Restoranınızın  yeri açacağınız restoranın türüne göre değişecektir ve bulduğunuz restoran yerinin hedeflerinize hizmet etmesi gerekir. Çevrem çok geniş benim mekanım boş kalmaz diyerek eşe dosta güvenerek iş yapmayın. Mekan seçiminizi objektif değerlendirmelere göre yapın. İşletmenizin ön cephesi geniş olan bir yer olursa sergileyeceğiniz ürünler daha çok dikkat çekecektir, yaya trafiğinin yoğun olduğu işlek caddeler veya alış veriş merkezleri müşteri sayınızın artmasına yol açar. Sigaranın içilebileceği bir dış mekanınız varsa çay kahve satışınız  artacaktır. Çay , kahve  ve su satışı en çok kar edeceğiniz ürünlerdir.

 Kiraya ödeyeceğiniz miktarı düşünün! (unutmayın: 12 aylık kiranız ile birlikte 4 kere de stopaj ödeyeceksiniz, o da yaklaşık 1 kira bedeline yakındır. Yani toplamda yılda 16  kira ödersiniz )Hesaplarınızı yaparken ödeyeceğiniz kiranın açmayı düşündüğünüz mekanın   cirosunun %10 unu geçmemesine, yiyecek içecek için ödeyeceğiniz hammadde maliyetinizin satış cironuzun %25 ini geçmemesine, ssk ve diğer vergileri ile birlikte personel giderinin cironuzun %25 ini geçmemesine dikkat edin dikkat edin.
Bulduğunuz yerde ne yapabilirsiniz, onu tahlil edin ve şu sorulara cevap vermeye çalışın

Çevrede banka, devlet dairesi ,iş merkezi, plaza, okul, üniversite var mı? 
Çevrede size rakip olabilecek işletmeler var mı? Çevrede benzer işletmeler olabilir ancak sizin düşündüğünüz ürün ve hizmetin satışını yapan işletmeler var mı? Varsa bu işletmenin ticaret hacmi ne kadardır  ?

Yerin konumu, işin büyümesine uygun mu ? Çevrenin sosyal yapısı , insanların gelir düzeyi nasıl ?

DEKORASYON:

Restoran işinde en önemli konulardan birisi de mekanın dekorasyondur. Dekorasyonunuz ile hitap ettiğiniz kitlenin ve yerin uyumlu olması gerekir . Kullanacağınız renkler, sandalye koltuk, masa, sedir seçimlerinizin isabetli olması gerekir. Mekanınızın ışıklandırılması, duvarlarında bulunacak tablolar, resimler biblolar mekanın bütünü ile uyumlu olmalıdır. Büyük bir yer açmayı ve ileride şubelerinizin olmasını planlıyorsanız ve sektörde tecrübeniz yok ise, çok zevkliyimdir dekorasyonu da kendim yaparım ,her şeyi ben hallederim ucuza da gelir derseniz yanılgıya düşersiniz dekorasyon için bir iç mimar ile çalışmak en akılcı yoldur, hem yapılacak seçimlerde zaman kaybınızı önler hem de hatalı seçimlerden kaçınmış olursunuz.

Kendi köftenizi kendiniz hazırlayacak ve kendi özel lezzetinizi müşterilerinize sunacak iseniz, unutmamanız gereken şey öncelikle iyi köfte iyi etten yapılır. Müşterilerinizin damak tadına ve özel lezzetlere önem vereceklerini unutmayın. Üreteceğiniz ürünlerde uzman olun fark yaratın. Yapacağınız işin sektörünü çok iyi takip edin, fiyatlarınızın dengeli, rekabet edebilir ve talep yaratabilir olmasına dikkat edin.

 Köfteye lezzet veren önemli unsurlarda biride pişirme kıvamıdır.Köfte hızlı pişirilmemeli ve köfte kesinlikle alev ile direk temas ettirilmemelidir,alev ile pişirilen etin insan sağlığına ciddi olumsuz etkileri olacağı unutulmamalıdır.

Hızlı pişirilen et su kaybından dolayı fazla fire verir kazancınız azalır,etin lezzeti bozulur,görüntüsü kötüleşir.

Satışını yaptığınız köfteyi satış cironuz uygun ise otomatik köfte makinasında yapın böylece tüm müşterilere eşit porsiyonlarda hizmet verirsiniz aynı zamanda porsiyon sayınıza göre maliyet hesaplamanız kolaylaşır,hesap hatalarını azaltırsınız .

Ayrıca köfte ile birlikte sunacağınız diğer et ve tatlı çeşitleri ile menünüzü zenginleştirmeyi aklınızdan çıkarmayın.

 MAKİNE VE EKİPMAN SEÇİMİ:

Demirbaş olarak uzun yıllar kullanacağınız ve satışını yapacağınız ürünlerin  kalitesini  etkileyen en önemli konulardan biride makine ve ekipman seçimidir. Bütçenizin büyük kısmını mutfak ve servis ekipmanları tutacaktır. Dolayısı ile doğru kararı vermek ve sadece ihtiyacınız olan ürünleri almanız çok önemlidir. Bunun için alımlarınızı yapmadan, menünüzü kafanızda netleştirin. Bu sayede hangi pişirme ve saklama ekipmanlarına ihtiyacınız olacağını ve ürünlerinizi nasıl servis edeceğinizi belirlemiş olursunuz.

Dışarıya çıktığınızda ya da acil işleriniz olduğunda çoğumuzun bir dönerciye girip atıştırdığını biliyoruz. Bizde sizler gibi ara sıra ya da bazı zamanlarda sık sık dönerci dükkanlarından alışveriş yapıp karnımı doyurmaya çalışıyoruz. Çok acıktığımızda canım Anadolu’mdan farklı bir lezzet sunarak karnımızı doyuracak olan dönerci dükkanları şimdilerde de severek gittiğimiz yerler haline geldi. Ancak fark ettik ki eskiden hangi dönerci diye aranmazken şimdilerde hangisi iyi döner yapıyorsa ona gidelim diyoruz. 

 

Türkiye dünyanın döner konusunda en gelişmiş ülkelerinden biri. Hemen hemen her sokak başında bir Dönerci bulmak mümkün. Bu nedenle Türkiye’de Tavuk Döner Salonu açmak hemen hemen birçok girişimcinin ilgisini çeken bir konu. Bu rehberimizde Döner Salonu açmak için gerekli bütün bilgilere yer vereceğiz.

Öncelikle Döner Salonu açmak için bir Dönerci ustasına ihtiyacımız bulunuyor. Eğer bir döner ustanız yoksa, Döner Salonu açmak pek mümkün değil. Döner ustası olmak istiyorsanız başka bir dönercide en az 1 sene çalışmalısınız. Birçok inceliği bulunan ve lezzetli bir döner çıkartmak için yoğun çaba göstermeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle bu işi 1-2 haftada öğrenme şansınız yok.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Döner ustaları kendi maharetlerini de kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkararak Döner salonunuzu ilgi çekici hale getirebilmektedir. Eğer döner salonu açmak istiyorsunuz öncelikle güzel bir yerde bir dükkan kiralamanız gerekecek. Kiraladığınız dükkanın işlek bir noktada bulunması gerekiyor. Türkiye’de hemen hemen bütün dönerciler masraflarını kısa bir müşteri kitlesi ile bile çıkartabilmektedir. Döner salonlarının gelişmesi için sadece küçük bir reklama ihtiyacı vardır. Ardından dönerinizin lezzetine göre müşteri potansiyeliniz her geçen gün artış gösterir. Özellikle Öğle saatlerinde tüketilen döner yılın 365 günü yüksek satış rakamlarına sahip bir yiyecektir.

Döner salonlarına gelen müşteriler lezzet ve temizlik konusu dışında çok arayışlar içerisinde bulunmaz. Ayrıca kışın sıcak yazın serin bir ortam sağlamanız da size ek müşteriler kazandıracaktır. Döner salonlarında ortalama olarak 5 kişi çalışır. Biri döner ustası, biri mutfakta ikisi servis elemanı 1’i de dışarıya servis götüren eleman olması gerekir.

Döner salonlarını açanlara en önemli tavsiyemiz işlek ve ferah bir nokta bulunmalıdır. Kısa sürede iş yapan bir döner Salonu’nun en büyük özelliği insanların sık sık yürüdüğü yollardaki döner salonlarıdır. Ayrıca araç yoğunluğunun bulunduğu alanlar da tercih edilebilir.

DÜKKAN DİZAYNI

Döner Salonu’nu açtıktan sonra dükkanımızı Dizayn etmeniz için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Ortalama bir döner salonunda 6 masa, 24 koltuk, bir hesap masası, döner malzemeleri, döner bölmesi, mutfak bölümü ve lavabo bulunmalıdır. Mutfak ve lavabo bölümlerinin birbirinden uzak olması büyük önem taşıyor. Bu malzemeler dışında dükkanımızın dizaynını gerçekleştirmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. Yeni fikirler elde etmek için müşteri gibi şehrimizde bulunan başka döner salonlarına ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın.

ÜRÜN TEDARİĞİ

Döner salonlarında günlük, haftalık ve aylık olarak bazı ürünlere ihtiyacınız olacak. Döner ustası istihdamı gerçekleştirdikten sonra, döner ustanız size döner için gerekli olacak bütün malzemeleri belirtecektir. Bu malzemelerin bazısı günlük, bazısı haftalık ve bazısı da aylık olarak satın alınmalıdır. Bu ürünleri sorunsuz ve ucuz bir şekilde satın almak için şehrimizde bulunan toptancılar sitesine gitmeniz gerekiyor. Buradaki toptancılar ile sözleşme imzalayarak bu ürünlerin size istediğiniz periyotta ulaştırılmasını sağlamalısınız. Son olarak bir ekmek fırını ile anlaşarak saatlik ekmek ihtiyacını sıcak bir şekilde karşılamalısınız. Malzemelerin herhangi bir şekilde sekteye uğramaması için bu tür anlaşmaları ciddi ve yazılı olarak yapmayı unutmayın.

EN ÖNEMLİ ŞEY LEZZET ve TEMİZLİK

Para kazandıran ve müşteri potansiyelini her geçen gün arttıran döner salonlarında mutlaka lezzetli bir döner ve temiz bir ortam sağlanmalıdır. Bu iki özelliğe sahip olmayan bir döner solununun kısa ve uzun vadede para kazanma şansı yoktur. Özellikle temizlik konusunda sıkıntı yaşayan işyerleri Gıda Bakanlığı denetimlerinde kapatılma tehlikesiyle de karşı karşıyadır.

Dönerin lezzetli olması için yine şehrimizde bulunan diğer döner salonlarında satılan dönerlerin tadına göz atabilirsiniz. Bu dönerlerin lezzetli olup olmamasının bir nedeni de ürünlerinizin günlük ve taze olup olmamasıdır. Ürünlerinizi günlük ve taze bir şekilde almaya mutlaka özen gösterin.

Ayrıca döner salonlarında Müşterilerinize sıcakkanlı güleryüzlü davranmayı ihmal etmeyin. Yemek bir ihtiyaçtır ve bu nedenle dükkanımıza bir kez gelen müşteri potansiyel olarak sizin devamlı müşteriniz olabilir. Onların dükkanınıza bir daha gelmesi için mutlaka çaba göstermeyi unutmayın. Sadece 50 – 60 sabit bir müşteri kitlesine dahi ulaşmanız kısa vadede bütün masraflarını karşılamaya yeterlidir.

 

Ülkemizde her gencin, aklından şu iş fikri bir kez olsun mutlaka geçmiştir: Kebapçı dükkanı açmak… Üstelik Türklerin geleneksel tadı olan kebap için bir dükkan açmak fikri, yalnızca ülkemizdeki gençlerin aklında değil, bütün dünyadaki gençlerin aklında… Kebapçı dükkanı açmak, bütün dünyada yapılabilecek bir iş olduğu için bile çok önemli… Durum böyle olunca açacağınız dükkan ile başarılı olmanız için ekstra gayret göstermeniz gerekiyor. Kebapçı dükkanı açmaya dair en detaylı bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

 

Kebapçı Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Bu sorunun aslında birçok cevabı var. Ülkemizde en çok kazandıran iş kolu da kebapçı dükkanı açmaktan geçiyor, en çok kaybettiren iş kolu da… Eğer çok büyük bir sermayeniz varsa ve bir zincir kuracaksanız, elbette ki kaybetme lüksünüz olmayacaktır. Fakat ülkemizde kebapçı dükkanı açmak isteyen birçok kişi, ufak sermayelerle bu işi yürütmenin hayalini kuruyor. Peki ufak sermayeler ile açılan kebapçı dükkanı, bize ne kadar kar bırakacak? Burada en önemli kıstas dükkanı nereye açtığınız. Eğer bir okul yolu üzerindeyseniz ve etrafınızda karın doyurmak için başka dükkanlar bulunmuyorsa, öğrencilerin istilasına uğrayabilirsiniz! Bu bile başlı başına iyi ve karlı bir dükkan olmanızı sağlar. Tabii ki fiyatlarınızı da makul seviyede tutarsanız… Ancak ben öğrenci işi bir yer açmayı düşünmüyorum, zincir açmayacağım fakat bir derece daha profesyonel bir iş yapmayı düşünüyorum diyorsanız, yine iyi bir kar elde etmek için dükkanınıza ona göre bir yer seçmelisiniz. Esnaflar ve çalışanlar için ciddi bir yemek alternatifi olabileceğiniz konumları tercih etmeniz hayati önem taşıyor.

Kebapçı Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Gerekli prosedürler açacağınız dükkana göre değişiklik gösterecek. Kendi restoranınızı açmak ve tamamen kendiniz hizmet vermek istiyorsanız, dükkan açmak için gerekli belgeleri, gerekli kurumlara teslim etmeniz yeterli olacaktır. Franchising denilen, bayilik modülü ile çalışmak isterseniz, her bayinin şartları değişmektedir. “Tatlıses Kebap” gibi önde gelen markaların internet sitelerinden, gerekli olan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu modül, diğer modüle göre daha az sermaye gerektiren bir iştir. Bayilik alarak, reklam ve tanıtım gibi birçok yükten de kurtulmuş olursunuz çünkü bayiliğini aldığınız kurumsal yapı, bu tür şeyleri düşünür ve uygular. Ufak bütçenize rağmen sürekli televizyonlarda, gazetelerde reklamınız dönüyor olur.

Kebapçı Dükkanı Açarken Dikkat Edilecekler Ve Püf Noktaları?

Bunlar aslında diğer dükkan açmak fikirlerine göre çok da değişiklik göstermeyen şeyler… Genel olarak insanlara kebap denince akla gelen lezzeti, başarılı bir şekilde ulaştırmanız gerekiyor. Yapmanız gereken aslında bu kadar basit. Ancak masraftan kaçmak isteyen kişilerin yaptıkları bazı uygulamalar, çok başarılı olabilecek, markalaşabilecek dükkanların kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle ağız tadı gibi birçok insanın dikkatli olacağı bir konuda, her türlü ayrıntıyı düşünmeli ve müşterilerinize en kapsamlı hizmeti sunmalısınız. En ufak bir eksiklik, müşterileriniz tarafından hemen anlaşılacaktır ve olumsuz puan almanıza neden olacaktır. Bu yüzden kebap yapımında hiçbir malzemeden kaçınmamalısınız ve kebabı en doyurucu haliyle müşterilerinize güzel bir şekilde ikram etmelisiniz. Şimdiden yeni işinizde kolaylıklar dileriz.

Kebapçılık yapmak için gerekli sermaye ve elemanlar

Kebapçı açmak için en aşağı 15 bin doları dükkanın içine ayırmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Zira dışarıdan görünenlere ek olarak bu tarz dükkanlarda özel fırınlar, ocaklar, döner asma yerleri, dolaplar, bulaşık makineleri bulunur. Bunların her biri de evinizde bulunanların en az 3 katı büyüklükte ve güçtedir. Ayrıca mekan içi mobilyaydı, dekorasyon du derken bu rakam bankolaşmaktadır.

Yine bu tarz işletmelere gelen doğalgaz, elektrik ve su faturalarının küçümsenmeyecek boyutlarda olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Kebapçı Dükkanı Açmanın Avantajları Nelerdir? 

  • Eğer yüz kişilik viran bir yerde bu dükkanı açmamışsanız, müşteri kaygısı çok zor çekeceksiniz demektir. Söz konusu kebapsa gerisi teferruattır sözünü sıklıkla duyabileceğiniz bir arenadır kebapçılık sektörü. Bununla birlikte Almanya’da Türklerin anlatıldığı bir filmde bile adını ”Kebap connection’ koyduracak kadar bizim insanımızın içinde yer etmiştir. Amerika’ya ya da herhangi bir batı ülkesine gittiğinizde Türk ya da kebap sözcüklerini kullandığınızda karşılık olarak yine Türk ya da kebap sözcüklerini duyarsınız. O kadar özleşmiş durumdadır yani Türk kimliği ile kebap sözcüğü. Bu bağlamda yurt dışında açacağınız bir kebapçı dükkanı ile sadece yerli insanımıza değil turistlere de çokça hizmet vereceksiniz demektir. Zira özellikle İstanbul’a gelen turistler kebabın methini de çok duyduklarından bu lezzeti denemek isterler. Deneyenlerin büyük çoğunluğu da bu lezzete aşık olup müdavimi olur. Kısacası hem Türk hem yabancı anlamında birçok müşteriniz olacak. Ve siz onları lezzet olarak tatmin ettikçe, onlar daha fazla sayıda dükkanıza geri dönecek.

 

  • Kebapçı dükkanı açmanın en görünmeyen ve aslında kendisini en çok hissettiren bir diğer olumlu tarafı ise birçok insanla iletişim halinde olup birçok insanla dost olacağınızdır. Kebap masalarında başlayan ve gelişen dostlukların bir başka tadı olur. Bu da sadece Türkiye gibi son derece özlerine bağlı bir ülkede hem damak tadı hem de birleştirme noktası olarak kebabın kendisini bir kere daha ön plana çıkarır.

 

Kebapçı Dükkanı Açmanın Dezavantajlı Ya Da Riskli Yönleri 

  • Aslında bu sektörde söz konusu dezavantajlar ya da riskli yönler, siz işini layığıyla yaptığınız sürece minimum düzeyde seyredecektir. Sonuç olarak bir mutfak ve gıda işi yapıyor olacaksınız. Bu nedenle özellikle mutfak kısmında ve sunum bölümünde son derece dikkatli ve titiz davranmanız lazım gelmektedir. Yemeğin içinden çıkacak bir kıl; yanlış alınan bir sipariş; bunlar müşteri ilişkilerini zedeleyen can alıcı noktalardır. Sadece siz değil dükkanınızda çalıştırdığınız aşçı ve personeller de aynı özeni göstermeli ve sıfır hasarla gün kapatılmalıdır.

 

  • Bununla birlikte et alacağınız ana merkezi çok dikkatli seçmeli ve karar kıldığınız takdirde hep aynı yerden et almalısınız. Piyasada, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de sağlıksız etler mevcuttur. Bu etlerin pişirilme ve sunulma aşamasında değil de yenilme aşamasında son derece adi ve kalitesiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kendinizin denemediği etleri ve mezeleri insanlara sunmadığınız takdirde, dükkanınız son derece göz alıcı bir yer olmaya devam edecektir. 

 

Kebapçılığın Geleceği Var mı? 

  • Bazı tatlardan sıkılır insanlar. Tıpkı giysilerin, kitapların ve filmlerin olduğu gibi belli başlı gıda malzemelerinin ve ürünlerinin de modası geçebilir. Ancak kebap öyle değildir. Her yıl ülkemizde et tüketimi oranında büyük bir artış gözlenmektedir. Kebap ve kebapçı dükkanları da bu yükselişin getirdiği zenginlikten payını almaktadır.